Küszöbön a tavasz
- Kategória: Horizont
A Balázs-napi szőlőmetszéssel szőlészeti, borászati egyesületeink „hivatalosan” is elindították az év első nagyobb munkálatát, a téli, koratavaszi metszés időszakát. Igaz, az előrejelzések szerint még igen komoly mínuszokkal tér vissza a tél, de már mégiscsak küszöbön a tavasz, és talán a következő időszakban is akadnak majd napszakok, amelyeket hasznosan tölthetünk a szabadban – erősítve a pluszt, dacolva a világ sok mínuszával, gondjával, bajával. Képünkön a világ legöregebb, maribori szőlőtőkéjének a lendvai várnál elültetett utódját metszik éppen a szőlészek. A napokban Kárpát-medencei összefogásban elkészült és palackozásra került az „Összetartozásunk bora” is, amelybe lendvai gazdák borai révén itteni ízek is kerültek.
https://nepujsag.net/horizont/10050-k%C3%BCsz%C3%B6b%C3%B6n-a-tavasz.html#sigProId053e2313a5
https://nepujsag.net/horizont/10050-k%C3%BCsz%C3%B6b%C3%B6n-a-tavasz.html#sigProIdc2fdbcb835
A Muravidék borának íze is benne rejtőzik
A Kárpát-medence valamennyi borvidékéről, jellegzetes helyi szőlőfajtákból készült fehérborok házasításából elkészült az „Összetartozásunk bora”. Ebben a különleges nedűben a Muravidéki bor íze is benne rejtőzik, köszönhetően annak a kilenc szőlősgazdának, akik hozzáadták saját pincéjük büszkeségét.
Farics Dorisz, Felső Alen, Rožman István és Máthé László Eduárd főkonzul a Rožman-pincénél a Lendva-hegyen koccintanak az „Összetartozásunk borával”. (Fotó: Csentei Szőlőtermelők Egyesülete)
A Külhoni Magyar Borászok Egyesülete – a Muravidékről Rožman István és Cuk Lajos szerepelnek az alapítótagok között – a trianoni békediktátum 100. évfordulója alkalmából egy különleges összefogást indított útjára: a száz éve elválasztott egykori történelmi borvidékeket egy közös borban szerette volna újra egyesíteni. Így tavaly június 4-én közzétettek egy felhívást, melyben felkérték a Kárpát-medence borászait, hogy küldjenek 6–6 palackot az egyik legjobb borukból és ezáltal elkészülhessen az „Összetartozásunk bora”. A Muravidékről a fenti egyesület tagja, a Csentei Szőlőtermelők Egyesülete szervezésében kilenc borosgazda csatlakozott a kezdeményezéshez: Cuk Lajos, Rožman István, Režonja Mihael, Paušič Ivan, Fordan Tibor, Bogar László, Magyar Romeo, Király István és Felső Alen. A közös borba csak száraz, fehér, 2019-es évjáratú, őshonos magyar szőlőfajtákból készült borok kerülhettek, így vidékünkről olaszrizlinget, illetve furmintot adományoztak. A határokat átívelő kezdeményezés sikerét mutatja, hogy a Kárpát-medence 6 országából, 20 borvidékről összesen 83 borásztól érkeztek palackok, és végül 400 palacknyi karakteres fehérbor készült el, ami az „Összetartozásunk bora” címet viseli.
A különleges borból egy-egy palackot az egyesület az adományozóknak kíván visszajuttatni. A Covid-helyzet azonban megnehezítette ennek a menetét, ezért a csentei egyesület kérésére Magyarország Lendvai Főkonzulátusa nyújtott segítséget a Muravidékre szánt borok hazaszállításában. Február 2-án ünnepélyes keretek között a legszűkebb részvétellel sor is kerülhetett az átadásra a lendvai konzulátus épületében. Az első palackot Máthé László Eduárd főkonzul Farics Dorisznak, a Csentei Szőlőtermelők Egyesülete elnökének nyújtotta át és gratulált a sikeres együttműködéshez. A rövid ceremóniát követően a küldöttség ellátogatott a Rožman- és Cuk-pincékhez is, ahol szintén átadták a borokat. Itt jelen voltak továbbá Paušič Ivan és Felső Alen borgazdák is. A kivételes borból egyébként minden adományozó kapott emlékül egy palackkal, illetve két palackot a két helyszínen fel is bontottak, és a közös Kárpát-medencei borászati összefogás sikerére koccintottak.